A Secret Weapon For badanie dna oka

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą.

Zdjęcie Na badanie dna oka warto zgłosić się w trakcie leczenia czy diagnozowania nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy. /123RF/PICSEL

Usługa świadczona przez copyright Apps sp. z o.o. Informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności, a warunki świadczenia usługi w Regulaminie świadczenia usługi e-newsletter.

Podczas badania jest stosowany lekki nacisk na gałkę oczną przy pomocy tępego click here narzędzia – może być on nieprzyjemny, ale nie powinien być bolesny. Światło jest jaśniejsze niż w badaniu bezpośrednim, dlatego uczucie niewyraźnego widzenia może być większe większe.

Regularna kontrola dna oku u chorego z nadciśnieniem tętniczym pozwala ocenić put upęp choroby i skuteczność stosowanego leczenia.

Podanie fluoresceiny może powodować przejściowe mdłości, a w niektórych wypadkach nawet wymioty. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, pacjent powinien powstrzymać się przed jedzeniem przez przynajmniej kilka godzin przed badaniem.

Najczęściej ogląda dno oka za pomocą wziernika ocznego – oftalmoskopu. Korzystając z aparatu, lekarz wpuszcza do oka pacjenta snop światła. Przechodzi on przez soczewkę i ciało szkliste i oświetla dno oka.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

mgr farm. Marta Grabowska Proszę skonsultować się z lekarzem, który rozwieje Pani wątpliwości w tej kwestii.

Dzięki podanemu przed badaniem AF kontrastowi, na wykonanych w czasie czynności diagnostycznych zdjęciach gałki ocznej uwidocznione zostają przecieki wskazujące na wystąpienie nieprawidłowości. Są to przede wszystkim zmiany chorobowe, blokady w przepływie krwi oraz nieprawidłowe substancje i barwniki, takie jak ciała obce, krwawe wybroczyny czy też nadmiar melaniny. 

Kto powinien zgłosić się na badanie dna oka? Nie tylko osoby, które odczuwają określone dolegliwości: każdy zdrowy człowiek powinien wykonać je kontrolnie co two-three lata. Objawy, które skłaniają pacjentów do wizyty w gabinecie okulistycznym, to najczęściej problemy ze wzrokiem - obniżenie ostrości widzenia, zaburzenia postrzegania barw i światła, ubytki w polu widzenia.

Regularne kontrole okulistyczne, szczególnie u osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, również choroby neurologiczne.

W tym celu używa się klasyfikacji Keitha i Wegenera, określającej stadia zmian naczyniowych na dnie oka. We wczesnym okresie stwierdza się pogrubienie ścian naczyń - sklerotyzację.

U dzieci badanie dna oka wykonuje się na ogół w przypadku pogorszenia ostrości wzroku, zeza lub nieprawidłowego postrzegania barw. Z uwagi na to, że badanie jest bezbolesne i nie trwa długo - cały proces nie sprawia z reguły większych issueów. Jedynym trudniejszym dla dzieci momentem jest zakropienie oczu kroplami- co może powodować niewielkie pieczenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *